Що потрібно для створення сайту

315

У людей, які вирішили вперше створити свій сайт, є неминучі питання. У цьому матеріалі ми позначимо глобальні віхи, які зорієнтують вас — ви дізнаєтеся у спрощеному і зрозумілому вигляді, що потрібно для створення сайту і скільки це коштує.

Існує кілька варіантів створення сайту — його можна зробити на безкоштовному режимі конструктора або за допомогою безкоштовного движка. Оскільки ми розглядаємо створення сайту в спектрі можливості заробітку на ньому, то матеріал буде присвячений останньому варіанту. Безкоштовним движком зараз нікого не здивуєш, їх безліч, але незважаючи на безкоштовність самого движка, створення сайту на ньому вимагає вкладень. Отже, що потрібно для створення сайту.

Хостинг

Хостингом називається сервер, на якому розміщуються файли движка (тобто сам сайт), а хостером — компанію, яка пропонує місце для сайту на своєму сервері. У кожного хостера є категорії послуг, звані планами або тарифами. Кожний план має свою вартість і технічні обмеження — обсяг пам’яті, процесорні потужності, розмір виробленого простору на вінчестері сервера, кількість сайтів на одному плані і т. д. Не вдаючись у технічні подробиці, скажу, що для створення стандартного сайту вистачить початкового плану на віртуальному хостингу (він так і називається — віртуальний хостинг).

Хостерів багато, вибрати є з кого. Якщо ви вирішили зробити сайт для продажу посилань, то можна орієнтуватися тільки на вартість — зазвичай такі сайти більше розраховані на пошукові системи, мають низьку відвідуваність, не передбачає високих навантажень. Якщо ж ви орієнтуєте сайт для людей з перспективою потрапляння на високі позиції пошукових систем, то доцільно приділити більше уваги стабільності сервера, званої аптайм (uptime) — сайт, якого часто немає в мережі, погано ранжується пошуковими системами.

Одиницями Uptime є відсотки, які показують, скільки минуло часу безперервної роботи системи з часу завантаження. Простіше кажучи, скільки сервер пропрацював без зупинок, зависань і перезавантажень. Чим аптайм вище, тим краще.

Аптайм визначити неможливо, доводиться керуватися словами і цифрами самого хостера. Велика частина з них позиціонує свій аптайм більше 99%, але ці цифри, як кажуть, до лампочки. Мені доводилося працювати з хостером, за заявами якого аптайм був 99,9%. При цьому як не зайдеш — так сайту в мережі немає. Тому, повторюся, особливо довіряти хостерів в цьому плані не варто, краще знайти в мережі відгуки про конкретному хостера (звичайно є цілі гілки на форумах) і дізнатися таким чином, чого він коштує насправді.

Якщо сервер вашого сайту почав працювати нестабільно, то хостера після закінчення терміну дії плану можна змінити — це одне з найважливіших переваг, що геть відсутня при створенні сайту на конструкторі. Хостери прекрасно розуміють цей момент і трусяться над кожним клієнтом, що добре.

При виборі плану слід також враховувати можливість створення декількох сайтів на одному акаунті. Це дуже важлива фішка — апетит приходить під час їжі і вам може захотітися створити ще один сайт, ви можете також використовувати залишилися можливості плану для заробітку — запропонувати знайомому, приміром, місце для сайту за півціни всього плану. Я так і робив, «відбиваючи» вартість хостингу.

Тепер про саму вартості. Цілком можна знайти стабільний і швидкий хостинг баксів за 10-12 в рік. План може передбачати розміщення одного сайту і тому коштувати дешевше. Кілька сайтів в одному акаунті — це здорово, але якщо ви хочете спробувати свої сили, то цією можливістю можна знехтувати — навіщо в цьому випадку викидати зайві гроші. Піде справа, захочете створити ще один сайт — перейдете на інший план або змініть хостера.

Доменне ім’я (домен)

Домен — це ім’я вашого сайту в мережі інтернет. Домен мого сайту — internetrabota.net. Існують різні доменні зони. Зони верхнього рівня .net, .com. .biz, .ru, .ua, .by і інші стоять коштують дорожче, зони другого рівня .com.ua, .spb.ru і подібні коштують дешевше. Домени поділяються за територіальною ознакою — міжнародні .net, .com. .biz, .org і інші; домени, які вказують на приналежність сайту до конкретного державі .ua (Україна).ru (Росія), .by (Білорусь) і т. д. Більш низький рівень — регіональний, прив’язаний до областях держави: .od.ua (Одеса), .spb.ru (Санкт-Петербург) і т. п.

Для заробітку можна вибрати домен другого рівня — вони недорогі (9-15 баксів в рік) і цілком підходять для сайту з метою заробітку, так і для будь-якого сайту взагалі.

Купити доменне ім’я можна в двох місцях — біля реєстратора доменних імен або у хостера разом з хостингом. Останній варіант дуже зручний — все управляється з єдиної панелі, але залишається відкритим одне питання. Що буде, якщо хостер припинить існування? З цієї причини всім своїм знайомим я рекомендую купувати домени саме у реєстраторів. Незважаючи на мої поради, деякі купили домени у хостерів і прекрасно себе почувають.

Після покупки домену він направляється на свій хостинг через панель управління. Така ж процедура провадиться на хостингу на стадії його купівлі, тому доменне ім’я має бути куплено заздалегідь. Через деякий час після перенаправлення ваше місце на сервері стає доступним в інтернеті під своїм доменним ім’ям, а після розгортання движка з’явиться і на сайті.

Движок

Єдиний безкоштовний момент у справі створення сайтів — це двигун. Є звичайно і платні, але зі зрозумілих причин вони нам не цікаві.

Движків для сайту, як уже говорилося, існує багато. Кожен володіє своїми достоїнствами і недоліками. Для людини, що володіє програмуванням і навичками створення сайтів, всі недоліки конкретного движка вирішувані. Навряд чи у вас є такі навички, тож вибору у вас немає — використовуйте Вордпресс. Я за своїм причин ненавиджу цей движок всією душею, але він гарний — це визнано всіма, у нього один найнижчих порогів входження, зрозумілий інтерфейс і, що дуже важливо, величезне співтовариство. При виникненні питань ви завжди зможете знайти на них відповіді на форумах, присвячених цьому движку.

З недоліків Вордпресс можна відзначити ненажерливість ресурсів, яка починає позначатися при високій відвідуваності сайту. Всі ці проблеми вирішувані, відповіді є в мережі на форумах. Існують ще більш ненажерливі двигуни, в порівнянні з якими Вордпресс просто відпочиває, є і більш легкі відмінні движки, але з невеликим ком’юніті — у разі виникнення питань запитати не у кого.

Движок завантажується з офіційного сайту або у вже русифікованому вигляді з регіональних сайтів-спільнот. Останній варіант дуже зручний, немає метушні з русифікацією.

Після цього на хостингу створюється база даних з потрібними реквізитами — ім’ям користувача і паролем. Користувачу надаються права на використання бази даних. Потім файли движка копіюються на сервер. Після заходу за своїм доменним ім’ям на сервер вам буде запропоновано установку двигуна. Вказавши ім’я створеної бази даних, ім’я користувача та пароль, ви встановите свій движок (або сайт, читайте як хочете). Зайшовши в панель (адмінку) движка, вам залишиться тільки настроїти його. Потім потрібно знайти в мережі підходящий безкоштовний шаблон (він визначає зовнішній вигляд сайту) і встановити його. Після цього можна приступити до наповнення сайту матеріалами.

Після кожного важливого етапу необхідно робити копію свого сайту, що складається з бази даних і файлів движка. Це робиться з панелі управління хостингом, отримана копія є резервною і служить для відновлення сайту при форс-мажорі, або перенесення сайту на інший хостинг.

Переоцінити можливість резервного копіювання неможливо. Як-то в дата-центрі з серверним обладнанням, на якому розміщувався створений і підтримуваний мною сайт регіональної газети, сталася пожежа. Благо, у мене є копія цього сайту. Буквально за пів-години був куплений новий хостинг, на якому я розгорнув резервну копію сайту. Потім було зроблено перенаправлення домену на новий хостинг і сайт з’явився в мережі.

Багато описані кроки для непосвяченої людини здадуться незрозумілими і страшними — база даних, права користувача, налаштування рушія, установка шаблону. Так, не стану заперечувати, питання будуть. Але повторюся, відповіді налаштування рушія і можливі проблеми з установкою, налаштуванням і подальшою роботою в мережі — їх немислиму кількість. Це одна з причин, по якій я раджу саме Вордпресс. Точно така ж кількість відповідей і рішень є на улюблену мною Джумлу або інший популярний (саме популярний!) движок. А відповіді на питання по створенню бази даних і інших налаштуваннях аккаунта є у самого хостера. У крайніх випадках є техпідтримка, що відповідає на всі питання. Вовків боятися — в ліс не ходити.

Отже, для створення сайту потрібен домен, що купується першим, і хостинг. Мінімальне вкладення — від 20 до 30 баксів в рік. Можна і трохи менше за рахунок більш дешевого хостингу. Багато це чи мало, вирішуйте самі — все залежить від поставлених вами цілей. Як варіант, можна купити доменне ім’я, а потім направити його на безкоштовний конструктор з вашим сайтом — в цьому випадку відпадає хостинг, але ви ризикуєте втратити сайт, якщо конструктор закриється. Не рекомендую, в загальному. Погодьтеся, на пиво, сигарети або інші шкідливі, але приємні звички, властиві людям, у рік витрачаються більш значні суми 🙂

Допомогла стаття? Помогитие і ви розвинутися сайту, опублікуйте посилання!