Програма для зберігання паролів KeePass. Опис налаштувань і роботи

286

Кожен, кому доводиться мати справу з інтернетом, будь то робота чи розвага, рано чи пізно приходить до необхідності якимось чином зберігати паролі для сайтів. При цьому всі стадії проходяться зберігання. На початку паролі зберігаються у вигляді окремих файлів без певного місця розташування. Потім, після втрати кількох з них, паролі зберігаються в одному файлі, як правило, текстовому. І коли кількість паролів перевалює за кілька десятків і вони стають все більш і більш важливими, приходить розуміння, що в такому вигляді їх зберігати не можна і пора шукати програму для зберігання паролів. Але вам цього робити не доведеться — така програма вже знайдено, і називається вона KeePass

Опис KeePass

KeePass (повна назва — KeePass Password Safe) — безкоштовна програма для зберігання паролів, розроблена Домініком Райхлом для операційної системи Windows. KeePass підтримує алгоритми Advanced Encryption Standard (AES, Rijndael) і Twofish для шифрування паролів своїх баз даних. Можливий експорт бази даних у формати TXT, HTML, XML, CSV, а також її імпорт з безлічі різних форматів.
Як бачимо, переваг у Кипасс дуже багато — безкоштовність, відкритий код, висока ступінь захисту даних і переносимість. KeePass можна носити на флешці і користуватися своїми паролями в найрізноманітніших місцях. А алгоритми шифрування паролів Advanced Encryption Standard є найнадійнішими в світі — в своїй роботі їх використовують банки. Так що за збереження даних можна не турбуватися. Крім усього іншого проект KeePass активно розвивається, що гарантує вихід нових версій.

Давайте ж скоріше скачаємо KeePass і почнемо більш близьке знайомство з цією чудовою програмою. Огляд всіх її можливостей не входить у коло задач цієї статті, але налаштовувати і працювати з нею ми навчимося.

Установка

На момент написання матеріалу існують дві версії програми: 1.17 та 2.10. Вони відрізняються один від одного — 2.10 більш просунута в плані можливостей і зручностей. Для мене, наприклад, дуже важлива можливість синхронізації даних у цій версії, оскільки у мене стоять 3 копії Кипасс: вдома, на роботі і флешці. Ясно, що дані на них повинні бути однакові, і при зміні (додається) пароля мені не потрібно заходити в кожну з програм — я використовую синхронізацію і всі останні зміни, автоматично переносяться в іншу копію програми. Здорово, погодьтеся. Але для версії 2.10 на комп’ютері повинна бути встановлена бібліотека Microsoft .NET Framework вище версії 2.0.

Версія 1.17 також робоча і підтримується, просто у неї менше можливостей. Для своєї роботи їй не потрібні додаткові бібліотеки і вона гарантовано буде запускатися на будь-якому комп’ютері. Зовнішній вигляд обох версій не відрізняється.

Оскільки Microsoft .NET Framework безкоштовний і за замовчуванням встановлений в Вісті ми будемо завантажувати портативну версію 2.10.

Завантажити програму можна з офіційного сайту, модуль російської мови доведеться завантажувати окремо. Йдемо на сайт KeePass. Натискаємо на посилання «Portable KeePass 2.10 (ZIP Package)» і на наступній сторінці чекаємо початку завантаження. Якщо вона не починається, тиснемо посилання «direct link» і закачуємо архів.

Незалежно від варіанта завантаження ми отримаємо архів, який треба розпакувати. Оскільки це переносима (portable) версія KeePass, то на цьому встановлення завершено. Саму папку з програмою можна розміщувати на будь-якому диску, крім системного (зазвичай це диск «С»). Таким чином при збої системи і подальшого встановлення Віндовс паролі залишаться недоторканими.

Русифікація

Завантажуємо в розділі файл російського перекладу для своєї версії програми, розпаковуємо його і файл з розширенням «.lngx» кидаємо в кореневу папку програми.

Працюємо з KeePass

Починаємо роботу. Натисканням KeePass.exe запускаємо KeePass. Тепер потрібно активувати наш встановлений модуль російської мови. Заходимо в View->Change language і змінюємо мову на російську.

Програма закриється, а потім знову запуститься вже з російським інтерфейсом. Наступний крок — створення нового файлу бази даних, в якій будуть зберігатися наші паролі.
Натискаємо на іконку з листочком і у вікні вказуємо ім’я і розташування файлу. Ім’я виберіть самі, а ось розташовувати файл потрібно у тій же папці, що і сама програма.

Після зазначення місця зберігання файлу бази відкриється вікно, в якому потрібно ввести пароль для доступу до бази.

Придумуємо і вводимо пароль. Чим довше він буде, тим надійніше буде захищена база даних. Знайдіть компромісний варіант, який буде досить довгим, містити як мінімум літери та цифри і в той же час його можна буде легко запам’ятати. Натискаємо ОК і потрапляємо в наступне вікно, в якому нічого робити не потрібно. В його вкладках є налаштування, але вони цілком підходять для роботи. Після натискання ОК створиться нова база даних. В ній вже є деякі дані, які цілком можна використовувати для роботи.

Тепер зайдемо в меню «Інструменти->Налаштування».

У вкладці «Додатково» відзначимо прапорцем «Автоматично зберігати при закритті/блокування бази паролів». Тепер сама база зберігатиметься при закритті програми. Перед створенням на базі нових записів з паролями, закриємо програму і, запустивши її знову, перевіримо вхід до неї. На вході з’явиться вікно введення пароля.

Вводимо наш пароль. Натиснувши на квадратик з трьома точками ми зробимо пароль видимим — дуже зручна штуковина. Потім натискаємо ОК і потрапляємо у вже повністю налаштовану і готову до роботи програму з відкритою базою даних.

Натиснувши «Cancel» ми також відкриємо програму, але без відкриття бази даних.

Як додати новий логін і пароль у KeePass

Легко. Для цього виділяємо групу, в якій вони будуть знаходитися і через меню «Змінити->Додати запис» додаємо її.

У нашому випадку запис буде додано до групи «Загальні».
У віконці «Додати запис» нам належить працювати часто, тому розглянемо його більш докладно.

Особливих проблем при роботі з ним не виникає — все зрозуміло з назв полів. В полі «Назва»
вводимо логічне назву запису. Я зазвичай називаю за адресою сайту без використання в назві «http». В результаті записи йдуть в алфавітному порядку, що дуже зручно. В «Ім’я» вводимо свій логін для входу на сайт, «Пароль» — пароль. При цьому смужка під цим полем буде відображати надійність пароля. При створенні нового запису програма сама генерує пароль, який можна використовувати. Ми введемо свій, не забувши при його введенні натиснути на кнопку з трьома крапками. Повторюємо пароль.

Нам залишилося ввести посилання, при цьому в ній повинно бути «http», наприклад «http://internetrabota.net». Простіше всього скопіювати його з адресного рядка браузера.

Тепер ми перейдемо до поля «Коментарі». Воно обов’язково до заповнення, але на практиці без нього важко обійтися — завжди знайдуться ті, які в нього ввести. При роботі з пластиковою картою я тримаю в ньому всі її реквізити — від номера і CVV коду, до секретного питання, адреси і паспортних даних. Таким чином, всі дані знаходяться під рукою. Натискаємо ОК і в розділі «Загальні» з’явиться створена нами запис.

Особливості роботи в KeePass

Працювати в програмі досить зручно. Основою для роботи є рядок з записом. Як ми бачимо, вона складається з значень введених нами полів: назви, імені, пароля посилання і коментаря.

На кожному з них, клацнувши 2 рази мишею, ми отримаємо результат. Клацнувши на назві ми відкриємо вікно для редагування запису. Подвійний клік на інших (крім поля з посиланням) призведе до копіювання вмісту в пам’ять на 12 секунд, після чого пам’ять буде очищена. Таким чином можна не боятися, що важливий пароль буде висіти в пам’яті комп’ютера після закриття KeePass.

Давайте подивимося, як буде виглядати вхід на сайт. Клацаємо на області з посиланням відкривається сайт. Клацаємо на області рядки з ім’ям — в пам’ять копіюється логін. Переходимо на сайт і вставляємо його. Повернувшись в Кипасс, клацаємо на області з паролем, який копіюється в пам’ять. Перейшовши знову на сайт, вставляємо його у відповідне поле. От і все.

Йдемо далі. Клацнувши на будь-якому рядку правою кнопкою миші, ми викличемо поява випадаючого меню, що містить масу всіляких дій, призначення яких зрозуміло з назв.

Як вже говорилося, записи зручно знаходити, коли вони розташовані в алфавітному порядку. Для цього у випадаючому меню потрібно зайти в «Порядок» і вибрати «Сортувати за іменем користувача».

Як синхронізувати бази KeePass

Якщо у вас більше однієї копії програми, то потрібно якимось чином синхронізувати дані в них. Не лазити ж по кожній запису і звіряти її з записом копії іншій, вірно. На щастя, в KeePass ця процедура робиться дуже легко. Заходимо в меню «Файл->Синхронізація->Синхронізувати з файлом» і у віконці вказуємо файл бази даних іншого примірника програми. Клацнувши два рази на ньому, або натиснувши кнопку «Відкрити» ми синхронізуємо обидві бази даних — після цього процесу бази стануть однаковими. При цьому новизна бази визначається не з часу її останнього оновлення, а по кожній конкретній запису.

Безумовно, велика частина налаштувань KeePass в цьому невеликому посібнику для роботи не розглядається. Але, повірте, ті невеликі зміни, які ми зробили в сукупності з налаштуваннями за замовчуванням цілком годяться для роботи. Якщо ж у вас виникне непереборне бажання покопатися в інших налаштування програми — на здоров’я. Не забудьте тільки при цьому зробити резервну копію програми, скопіювати всю папку в надійне місце.

Допомогла стаття? Помогитие і ви розвинутися сайту, опублікуйте посилання!