Надійний ФТП менеджер WinSCP. Установка і настройка WinSCP

367

Ті, хто заробляють на завантаженні файлів або на сайті, знають, що таке протокол ФТП. Знають вони також, що найпопулярніша програма для роботи з ФТП — це Filezilla. Але мало хто знає, що безпека Filezilla залишає бажати кращого — паролі зберігаються у відкритому вигляді (на момент написання статті) і доступні будь-якого вірусу-трояну. Висновок очевидний — треба шукати більш надійний менеджер FTP. Непоганою альтернативою в цьому випадку може виявитися WinSCP. Програма володіє достатньою надійністю, гнучкими налаштуваннями і в цій інструкції ми встановимо WinSCP, а потім налаштуємо її.

Чому саме WinSCP, а не Filezilla

Чому саме WinSCP, а не інші програми — це питання, який має право поставити будь-який користувач. В якості відповіді я наведу невеликий відступ, засноване на особистому досвіді.

Довгий час я користувався Filezilla, по праву вважається лідером серед ФТП-менеджерів. Користувався до тих пір, поки всі мої сайти і сайти моїх клієнтів не виявилися зараженими вірусом — файли javascript був впроваджений шкідливий код. Аналіз ситуації показав, що стався витік паролів протоколу ФТП і сайти були заражені саме таким шляхом — на одному з комп’ютерів мережі був знайдений вірус-троян, який, ймовірно, і вкрав паролі, використані для зараження. Стандартна ситуація, загалом-то.

Після очищення сайтів я поліз в інтернет і з’ясував деякі неприємні подробиці — Filezilla зберігає паролі у відкритому, незашифрованому вигляді у файлі sitemanager.xml (див. скріншот, рядок Pass).

Можна довго і марно міркувати, що не можна запам’ятовувати паролі в ФТП-менеджерах, але всі ми люди і запам’ятати безліч паролів не в силах ніхто. Також будуть марні міркування про надійний захист комп’ютера — немає антивірусу, який захистить від всіх вірусів.

Ця ситуація змусила мене, як ви зрозуміли, шукати інший ФТП-менеджер і півдня пошуку, тестів і кілька наступних тижнів роботи привели до переконання, що WinSCP — це те, що потрібно. Причини наступні:

  • По-перше паролі зберігаються у кодованому вигляді у файлі або системному реєстрі на вибір.
  • По-друге, є опція не зберігати паролі.
  • По-третє, інтерфейс та робота з файлами здалися мені більш зручними, ніж в інших програмах, але це, зрозуміло, суб’єктивні відчуття.
  • І, нарешті, WinSCP безкоштовна і використовувати її можна де завгодно.

До недоліком WinSCP можна віднести більш складну налаштування — що не кажи, а Filezilla більш інтуїтивно зрозумілою. Якщо ви заробляєте з файлообмінниками, то Filezilla цілком підійде, в разі ж роботи по ФТП з сайтами, варто подумати про використання WinSCP. Якщо ви вирішити спробувати попрацювати з нею, то пропонована інструкція по налаштуванню WinSCP заощадить вам енну кількість часу.

Для початківців: FTP (ФТП) — File Transfer Protocol (протокол передачі файлів). Простіше кажучи, це спосіб обміну файлами з сервером. Повний опис можна знайти на Вікіпедії, вдаватися в подробиці не будемо. Відзначимо лише, що для встановлення з’єднання потрібні такі атрибути, звані в різних програмах по-різному:

  • Ім’я ФТП сервера. Може називатися: «Ім’я ФТП серверу» або просто «Сервер»
  • Ім’я користувача. Може називається: «Логін», «Користувач» або «Ім’я облікового запису»
  • Пароль

Якщо у вас є перераховані вище атрибути, то можна приступити до установки WinSCP.

Завантаження і установка WinSCP

Йдемо на сторінку завантаження WinSCP. Якщо ви прихильник портативних (portable) програм, завантажити таку версію зможете, пройшовши за посиланням «Portable executables».

Повну версію можна завантажити за посиланням Installation package, розмір її трохи більше портативною. Забігаючи наперед, зазначу, що обидві версії можуть зберігати дані у файлі, так і в системному реєстрі.

Після завантаження повної версії WinSCP, встановлюємо її, запустивши завантажений exe-файл. Установка проста, але російської мови в пакеті немає, тому можете не шукати його у випадаючому списку — російську локалізацію завантажимо пізніше. Дійшовши до кроку з підтвердженням, відзначаємо «I accept the agreement» і тиснемо «Next» до кінця установки, нічого не чіпаючи — все, що пропонується, можна потім змінити в самій програмі.

Якщо ви завантажили портативну версію, то архів потрібно розпакувати в будь-яке місце, після цього програма буде готова до роботи.

Тепер йдемо качати російську мову. Запускаємо WinSCP.exe, тиснемо на кнопку «Languages», потім на «Get More».

Відкриту сторінку прокручуємо майже до кінця, знайшовши російську локалізацію WinSCP, завантажуємо її. В архіві ru.zip знаходиться файл WinSCP.ru, який кладемо в папку, де встановлена програма. Перезапускаємо WinSCP, знову тиснемо кнопку «Languages» і вибираємо російську мову. Тепер можна починати роботу та налаштування WinSCP.

Налаштування WinSCP і початок роботи

На першому запуску програма відкриє вікно, де потрібно ввести атрибути з’єднання, чим ми і займемося. Налаштування наводяться для звичайного, незашифрованого (не плутати з шифрування паролів) з’єднання, яке використовується в більшості випадків.

У списку «Файловий протокол» вибираємо «FTP», в списку «Encryption» (шифрування) ставимо «Без шифрування». У поля «Сервер», «Ім’я користувача» та «Пароль» вводимо атрибути, про які ми говорили на початку статті, припускаючи, що вони у вас є. Тиснемо кнопку «Зберегти».

Ми підійшли до ключового моменту — після введення зручного вам ім’я з’єднання, потрібно визначитися, пароль буде зберігатися в WinSCP. За замовчуванням програма зберігає налаштування і паролі в системному реєстрі, при бажанні їх можна зберігати в папці з програмою. У будь-якому випадку вони зберігаються в закодованому вигляді, але вважається, що з системного реєстру їх викрасти важче. Абсолютну надійність дає варіант, при якому пароль не зберігається взагалі і його потрібно вводити кожен раз при установці з’єднання. Прибравши виділення чекбокса «Save password (not recommended)», що в перекладі означає «Зберегти пароль (не рекомендується)» ви і виберете останній, самий безпечний варіант.

У мене обрані такі варіанти: будинку, де комп добре захищений, паролі я все ж зберігаю. На роботі, де з комп’ютером можуть працювати інші люди, а клієнти приносять на флешках віруси, для особливо важливих сполук паролі не збережені.

Тепер можна встановити з’єднання, Тиснемо «Увійти». З’явиться модальне вікно зі статусом з’єднання, яке через кілька секунд зникне. Якщо вибрана опція незбереження паролів, то в цьому віконці буде потрібно ввести пароль. У разі виникнення помилок з’єднання, потрібно скасувати його і перевірити введені дані, виділивши рядок з ім’ям з’єднання і натиснувши кнопку «Редагувати».

Після виправлення помилок спочатку збережіть налаштування під тим же ім’ям, а вже потім єднайтеся.

Отже, з’єднання встановлено, в лівій частині файли комп’ютера, в правій сервера. Інтерфейс звичайний для програм ФТП, докладно описувати його немає сенсу, зупинимося лише на головному.

Переходів допомагають панелі (див. скріншот нижче), розташовані над кожною частиною, на яких можна за допомогою випадаючого списку перейти в будь вищестоящий каталог. Натиснувши іконку у правій частині панельки, ми включимо відображення дерева папок, ще більше полегшує переміщення по каталогах.

В нижній частині вікна WinSCP знаходиться панель, на якій можна провести стандартні дії з файлами та папками — їх створення, видалення, отримання властивостей і т. д.

Щоб скопіювати файл, перетягуємо його з вікна комп’ютера у вікно сервера, як перетягують файли в провіднику Віндовс. Після такої дії з’явиться віконце підтвердження, в якому для початку передачі потрібно натиснути кнопку «Копіювати».

У цьому ж вікні можна задати режим передачі і заборонити його поява, зазначивши чекбокс «Більше не показувати це вікно». Після початку передачі з’явиться вікно з її статусом і відсотком завантаження файлу, яке по закінченні передачі зникне.

Отже, з’єднання встановлено, файли передаються, але така робота незручна. Якщо поставити на завантаження велику кількість файлів, то вікно зі статусом передачі не дасть виконувати інші завдання. Тому ми налаштуємо з’єднання як в Filezilla — візьмемо її зручність і з’єднаємо з надійністю WinSCP. Виключно гнучкі налаштування WinSCP дозволяють це зробити без особливих проблем, чим ми і займемося, забезпечивши швидку, не викликає роздратування роботу

Налаштування WinSCP

Якщо встановлено з’єднання з сервером, то можна приступати до настроювань, якщо ні, то необхідно з’єднатися — налаштування будемо робити з цього режиму. Причина проста — всі зміни будуть тут же застосовуватися і ви наочно побачите, яка функція за що відповідає. Поїхали!

У верхньому меню йдемо в «Налаштування», а в ньому знову в «Налаштування», або тиснемо кнопку з шестірнею.

У вікні налаштувань, скріншот яких ви бачите під цими рядками, ми пройдемо по деяким вкладок, на які ведуть посилання в лівій частині, роблячи потрібні зміни.

Вкладка «Оточення»

За замовчуванням ми відразу потрапляємо в корінь цієї вкладки, де можна налаштувати поява докучливих попереджень, видатні програмою перед виконанням будь-яких дій, або по їх закінченню. Очевидно, що не потрібні попередження про закриття програми і копіювання файлів. Загалом, налаштуйте повідомлення у відповідності з власними уявленнями про зручність, але обов’язково залишивши зазначеним чекбокс про видалення файлів.

В розділі «Інтерфейс» нічого особливого немає, можна налаштувати вигляд менеджера. За замовчуванням режим «Командер») пропонується найзручніший варіант, тому затримуватися тут не будемо.

Розділ «Вікно» пропускаємо, переходимо в «Панелі». У ньому представляє інтерес дії по подвійному кліку миші на файлі. Ця опції знадобляться перейшли у WinSCP з Файлзиллы, в якій по подвійному кліку виконувалося копіювання, а не відкриття файлів. За замовчуванням подвійний клік викликає редагування файлу, яке проводиться у вбудованому редакторі. Тому має сенс змінити дію на відкриття файлу, який відкриється у відповідній типу файла програмою — ви будете працювати, як в провіднику Віндовс.

В розділі «Нортон» можна зробити деякі зміни інтерфейсу, але за замовчуванням все налаштовано нормально, пропускаємо його, так само як пропускаємо і «Провідник».

Вкладка «Редактори»

В цій вкладці можна при необхідності встановити асоціації розширень файлів з програмами. Як вже говорилося, повна версія WinSCP підхоплює всі асоціації з системного реєстру, але завжди знайдеться користувач, який захоче редагувати файли своїм улюбленим редактором. Для багатьох таким редактором є Notepad++ і на скріншоті показано налаштування, необхідні для відкриття і редагування файлів CSS за допомогою Notepad++.

Додати або змінити існуючу асоціацію легко — тиснемо кнопку «Додати» або «Змінити». У вікні, відзначивши пункт «Зовнішній редактор», за допомогою кнопки «Огляд» вказуємо шлях до нього, а в полі «Використовувати для файлів» прописуємо своє розширення.

Вкладка «Файли»

Налаштувавши редактори, ми переходимо до налаштувань передачі файлів. Саме тут буде робитися безліч змін.

Насамперед зайдемо в налаштування завантаження за замовчуванням. У ній ОБОВ’ЯЗКОВО має бути зазначено чекбокс «Як двійкові файли». Любителям порядку на сайті рекомендую відзначити чекбокс перейменування файлів в малі літери — бардак з різним регістром імені та розширення файлів не сприяє нормальній роботі.

Йдемо далі, пропускаючи розділи «Варіанти» і «Drag & Drop».

Зайшовши в розділ «У фоні», відзначаємо «Показати» список черг. Закриємо налаштування і побачимо, що в нижній частині менеджера з’явилася область черзі закачувань, як в Filezilla. Штука ця дуже зручна, вона дозволить контролювати хід завантажень і працювати з декількома хостами одночасно. Клацнувши правою кнопкою миші на області закачувань, ми викличемо поява невеликого меню, на якому, відзначивши пункт «Панель інструментів», можна викликати відображення цієї самої панелі управління завантаженнями.

Повернемося фоновим налаштувань. Безпосередньо потрапити в них можна, клацнувши на шестірні панелі закачувань (див. скріншот нижче), яку ми викликали тільки що. Зазначивши три перших чекбокса «Enable queue processing by default» (дозволити використовувати за умовчанням), «За замовчуванням закачувати на тлі» і «Передати кожен файл індивідуально на фоні» ми забезпечимо зручну і надійну роботу без всяких віконець і підтверджень. Особливу роль у цьому відіграє перший чекбокс «Enable queue processing by default». Якщо зняти його виділення, то файли будуть поміщатися в чергу, але не завантажується на сервер, поки не буде натиснута кнопка «Enable queue processing» (див. скріншот нижче).

Якщо вам зручний такий режим роботи, то залиште вищезгаданий чекбокс невідміченим. Взагалі, варто налаштуванням тлі приділити особливу увагу і налаштувати їх на свій розсуд.

Фоновий режим роботи, як уже говорилося, дозволить здійснювати роботу з декількома з’єднаннями одночасно.

Клацання на кнопці з плюсом у верхній частині менеджера відкриє вже знайоме вікно з хостами, де ви зможете вибрати ще один сервер і увійти в нього. Після встановлення з’єднання з’явиться нова вкладка, в якій ви зможете працювати з хостом. Переміщатися по вкладках можна шляхом натискання кнопок з назвами сполук, розташованих поруч з кнопкою з плюсом (див. скрін вище). Клацання правою кнопкою миші на назві з’єднання викличе поява невеликого меню, в якому можна закрити з’єднання.

Вкладка «Безпека»

На цій вкладці ви зможете встановити майстер-пароль, який підвищить надійність роботи з програмою в публічному місці і не дозволить стороннім особам здійснювати з’єднання. При введенні простого пароля з двох-трьох букв з’явиться попередження про його ненадійність, тому краще відразу вводити пароль довжиною не менше 6 символів. Ніхто не змушує вигадувати суперскладні паролі для цієї мети, які неможливо запам’ятати, але комбінація з різних дат і імен є в кожного, чи не так?

Зміна пароля відбувається на цій же вкладці, так само як і його скасування, для підтвердження якого потрібно ввести пароль. Тому, якщо ви вирішили використовувати цю опцію, постарайтеся пароль не втратити.

Зазначимо, що майстер-пароль жодним чином не впливає надійність зберігання паролів до хостам, він всього лише забороняє доступ стороннім користувачам, не більше того.

Вкладка «Сховище»

Вибираємо, де будуть зберігатися дані програми. За замовчуванням вони зберігаються в системному реєстрі, але в якості сховища можна вибрати файл, який буде знаходитися в кореневій папці програми.

От і все. Ми встановили, налаштували WnSCP і почали роботу. Завершуючи статтю, ще раз поговоримо про надійність описаного нами менеджера ФТП. Вона, без сумніву вище, ніж у Filezilla, але паролі крадуться і з WinSCP. Якщо захист комп’ютера дірява, вам не допоможе сама надійна програма — паролі тырятся і з файлів, і з системного реєстру. На момент написання статті немає безкоштовних програм ФТП, які зберігали б паролі дійсно зашифрованому вигляді, використовуючи надійний алгоритм шифрування AES. Ви повинні розуміти це і забезпечувати відповідний захист свого робочого місця.

Допомогла стаття? Помогитие і ви розвинутися сайту, опублікуйте посилання!