Фріланс і обман: як уникнути обману фрилансеру? Шахрайство у фрілансі

400

Обман поширений в інтернеті — цю аксіому за найкоротший час відкриє не тільки фрілансер, але і будь-який користувач мережі. І, як завжди, на різного роду шахрайства трапляються новачки, а якщо мова йде про фрілансі, то новачки фріланса. У цій статті ви знайдете поради, які максимально скоротять неприємну фазу навчання на власних помилках.

Біржі фріланса — більш-менш впорядковані місця, де ризик шахрайства зведений до мінімуму. Але обман присутній і на них. Крім того, не завжди роботи беруться на біржах — початківець фрілансер часто хапається за будь-які роботи: потрібні гроші, потрібно портфоліо, потрібно врешті-решт самоствердження, яке дає робота. Методів обману у фрілансі досить багато, тому поради, наведені тут, максимально універсальні, придатні на всі випадки. Сподіваємося, цих випадків у вас буде небагато.

 • Часта зміна особи, що веде переговори — найпривабливіший варіант для співпраці. Можливо, обману тут немає, але це говорить про бардак у фірмі, для якої фрілансер збирається виконувати роботу: співробітникам поставлено завдання, але немає відповідальної особи. Обдурити, може, і не обдурять, але нерви попсують достатньо. Ситуація характерна для невеликих фірм, де співробітники мають приблизно рівні права і скидають ведення робіт один на одного.
 • Протилежний варіант вищеописаного випадку. Є завдання, поставлене директором фірми заступнику. Той, будучи відповідальним, перекинув завдання на менеджера, який, теж будучи відповідальною особою, знайшов фрілансера. Виникає ланцюжок з двох в даному випадку відповідальних посередників, які мають своє бачення результатів роботи. Особливо це актуально для дизайнерських робіт — менеджер вивертає дизайнера-фрілансера навиворіт, щоб отримати макет, який подобається особисто йому, потім його дивиться заступник, має, як уже говорилося, своє бачення. Дизайнера вивертають знову і так далі по ланцюжку, поки роботу не побачить директор. У нього, звичайно, свій погляд. Йому б відразу побачити роботу, але менеджер не може стрибнути через спину заступника. Обману, погодьтеся, немає, але фрілансеру доводиться витрачати зайвий час і енергію на нескінченні доопрацювання і зміни.
  Наведений приклад характерний при роботі з компаніями, де є жорстка ієрархія і люди не радяться один з одним: завдання поставлене, і її потрібно виконувати.
 • Неадекватний спосіб ведення переговорів має насторожити фрілансера. Навмисна грубість на межі розчепірених пальців і відвертого быковства, нав’язування роботи при одночасному звинувачення в некомпетентності, спроби зниження вартості робіт до немислимих в більшості випадку не закінчаться благополучно. Для фрілансера вже точно.
  Настільки ж підозріла і надмірна лестощі — на неї ласі багато фрілансери, чешущие після обману верхівку і намагаються зрозуміти, як вони попалися на вудку шахрая.
 • Робота по передоплаті — чудовий варіант захисту від обману, який радять все: досить зайти на будь-який сайт або форум про фрілансі. Абсолютно даремний рада, не дає відповіді на питання: яким чином спонукати роботодавця працювати за передоплатою. Адже він теж ризикує в якійсь мірі: є обманщики, які маскуються під фрілансерів, є фрілансери, які можуть кинути роботу на середині, іноді фрілансери (чого гріха таїти) беруться за замовлення, для яких немає потрібної кваліфікації. Ну, і самий сумний варіант — всі смертні. Так з якого дива роботодавець стане платити наперед?
  Ви, звичайно, можете спробувати попросити передоплату у вигляді авансу, але морально повинні бути готові до відмови, якщо, звичайно, ви не маститий і відомий фрілансер, що має вагу і репутацію чесної людини, гарантує виконання робіт.
 • Уникнути шахрайства і гарантовано отримати оплату можна, заздалегідь обумовивши такий механізм — фрілансер виконує роботу, але по її закінченні висилає демонстраційні варіанти. Якщо мова йде про програму, то замовник побачить роботу демо-версії, дизайнер може відіслати макети з низьким дозволом, копірайтер вишле частина тексту — у таких випадках роботодавець зможе оцінити роботу, але не зможе скористатися її результатами. Після перегляду і схвалення (чи доопрацювання) роботодавець переводить гроші, фрілансер ж віддає готову роботу. Якщо клієнт серйозний і, що важливо, націлений на тривалу співпрацю, то він може піти на таку схему.
 • Як один із більш-менш доступних варіантів захисту від обману і шахрайства — поділ роботи на частини і отримання грошей за кожен етап після його завершення і здачі роботодавцю. Це непоганий варіант для кожної із сторін. Фрілансер може переконатися в платоспроможності і чесності замовника, фактично, він отримав підряд на ланцюжок невеликих робіт. Роботодавець зможе переконатися в професіоналізмі фрілансера, його ділових якостях, часу виконання робіт і т. д.
  Перша частина замовлення в таких випадках робиться менше інших, будучи буферної: сторони «притираються» один до одного. Крім цього фрілансер забезпечує собі захист від шахраїв, які початкову частину роботи замовляють у однієї людини, кидають його, а на іншій біржі шукають фахівця, який закінчив справу. По завершенні робіт другого фрілансеру, зрозуміло, теж нічого не платять.
 • Один із загальноприйнятих способів захисту фрілансерських відносин від шахрайства — механізми безпечних угод. На жаль, не кожна біржа фріланса має таку опцію: протекція угод є тільки на самих великих і відомих біржах. На цей пункт варто звернути увагу при виборі біржі, з’ясувавши, як він працює на кожному конкретному сервісі.
 • Обов’язкове правило для будь-якого фрілансера: про кожному новому замовнику необхідно отримати максимальну кількість інформації. Його e-mail потрібно ввести в пошукові системи: раптом він «засвітився» десь у зв’язку з обманом. Такі ж дії потрібно провести з ніком, ICQ і іншими атрибутами. Часто навіть з невеликим фрагментом інформації, отриманої з пошукових систем, можна скласти думку про замовника, і приймати рішення. Якщо ви працюєте на біржі — обов’язково дивіться відгуки інших фрілансерів про роботу з даними роботодавцем

P. S.

Робота зроблена, але вам не заплатили, хоча все говорило за чесність замовника. Дуже хочеться помститися, будь-яким способом. Мстивість — не найкраща якість, але в таких випадках вона справедлива.

Хоч якимось чином відновити справедливість можна, написавши відгук і вказавши атрибути замовника на форумах про фрілансі або на самій біржі. Звичайно, гроші ви не отримаєте, але такий відгук попередить інших фрілансерів, які хоч і конкуренти, але все ж брати по цеху.

Наступний варіант — різні «заморочки», які при обмані і невиплати зароблених грошей перетворюють роботу в купу сміття або псують імідж замовника-шахрая. Такі бомби уповільненої дії робляться завчасно і можуть виконувати найрізноманітніші дії: програма стає неробочої; сайт повідомляє, що його власник надув вебмастера і т. д. Такі можливості доступні не всім професіям, але продумати подібні варіанти заздалегідь може будь фрілансер. Як і продумати ймовірні подальші події: фірма виявиться крутий, з впливовим господарем, а фрілансера все-таки зможуть відшукати. Так і іміджу фрілансеру такі дії теж не додадуть — навряд чи хтось із чесних роботодавців, дізнавшись про такі трюки, захоче мати справу з таким фрілансером…

Допомогла стаття? Помогитие і ви розвинутися сайту, опублікуйте посилання!