Безкоштовна програма для нотаток OutWiker. Надійне зберігання заміток і записів на компютері

366

Інтернет неосяжний, і, заробляючи в ньому гроші, деколи доводиться переглядати безліч різної інформації, Потрібно робити різні замітки і запису, які повинні зберігатися в одному місці і бути структуровані — інакше який сенс в нагромадженні бардачных записів. Допомогти підтримати порядок і не втратити потрібні дані допоможе програма для нотаток OutWiker, опис якої ми і наводимо.

Давайте згадаємо, як зберігається інформація у більшості користувачів. Частина на вінчестері, ймовірно, ще частина на флешці. Зазвичай всі замітки і запису лежать в простих текстових файлів, або у форматі Microsoft Word. Впорядкувати такі дані досить важко, не створювати папки, а в них — вкладені папки і т. д. Зберігати запису в одному файлі теж не вихід, особливо, якщо інформації забагато.

На нашому сайті є опис чудової програми для зберігання паролів KeePass, в якій є можливість додавання інформації у вигляді деякої ієрархії, але про зручність говорити не доводиться — програма призначена не для цих цілей.

Змусити себе знайти програму для зберігання нотаток я намагався дуже довго — всі були якісь важливі справи. Нарешті, після втрати чергових потрібних для роботи відомостей терпець урвався і були початі пошуки програми для нотаток. Вимоги були прості — програма обов’язково повинна бути переносний (portable), безплатної (на роботі суворий контроль за неліцензійними програмами), мати невеликий розмір і бути зручною в роботі. Як не дивно, але довелося вбити майже цілий день, хитаючи і пробуючи різні програми — одна незручна й крива, інша глючна, третя класна, але монстр з додатковими функціями, які не потрібні, а четверта теж хороша, але платна. Нарешті, була знайдена програма OutWiker, яка відповідала всім вищевказаним вимогам, і через кілька днів користування я остаточно зрозумів, що це саме та програма, яка мені потрібна. Не можу сказати, що у неї маленький розмір (30 мегабайт в розгорнутому вигляді), але за нинішніми мірками це не так вже й багато, та й альтернативи, як вже говорилося, просто не знайшлося.

Опис і можливості OutWiker

Одне з чудових властивостей OutWiker — зручний інтерфейс. Не доведеться колупатися, розшукуючи, що до чого — скачав і працюй: все інтуїтивно і просто, хоча деякі налаштування за замовчуванням краще змінити (до цього ми ще повернемося). Програма написана російськими програмістами, тому русифікації не потрібно. Основні можливості OutWiker:

  • Нотатки зберігаються у вигляді папок на жорсткому диску (флешці).
  • До кожного запису можна додавати необмежену кількість файлів різних форматів.
  • Нотатки можуть бути різних форматів (текстовий формат HTML і вікі-сторінки).
  • Кожну замітку можна відзначити тегом (міткою).
  • Є можливість створення закладок запису (як в браузерах).
  • Кросплатформеність (Windows і Linux).
  • Переносимість — програма не прив’язана до системного реєстру.
  • Підтримка посилань між записами.
  • Пошук по тегах і нотаток.

Погодьтеся, програма вміє багато чого. Хочеш замітки в HTML з усіма можливостями оформлення — будь ласка, подобається формат вікі-нотацій — на здоров’я, аскети виберуть для себе текстовий формат.

Як вже говорилося, нотатки зберігаються у вигляді дерева папок: одна замітка — одна папка, в якій лежать налаштування замітки і прикріплені файли. Вкладеність, зрозуміло, може бути будь-яка.

Попрацювавши деякий час з програмою, я зайшов на форум OutWiker, де обговорювалися питання розвитку програми. Багато користувачів просили зробити базу даних у вигляді одного файлу. Якщо ви теж прихильник однофайлової структури зберігання даних, то подумайте над такою річчю — а якщо файл бази даних зіпсується? За будь-якої причини: припустимо, почав сипатися вінчестер — що тоді? Ні, звичайно, можна робити копії і т. д. Інша ситуація: прикріплені файли потрібно переглянути в іншій програмі — відредагувати зображення у Фотошопі, наприклад? І таких ситуацій безліч. Можна довго сперечатися про формати зберігання нотаток, але очевидно одне: зручність користування вкладеними файлами і надійність зберігання даних у OutWiker на висоті. Можна сказати, що дані просто неубиваемы — навіть у найважчому випадку буде втрачено кілька заміток, не більше.

Налаштування OutWiker. Створення і зберігання заміток і записів

Йдемо на сайт OutWiker і викачуємо останню версію програми для операційної системи (ми будемо розглядати версію для Віндовс). Архів займає близько 18 мегабайт, тому довго качати не доведеться. Отриманий архів розпаковуємо в потрібне місце і програма готова до роботи — вона портабельна і ніякої інсталяції не потрібно. Зазначу, що подібні програми я зберігаю в особливому місці на диску «D», а не «З» — при відновленні або перевстановлення системи всі налаштування зберігаються.

Починаємо роботу — запускаємо outwiker.exe. Йдемо в меню налаштувань програми «Правка->Параметри» або натискаємо Ctrl+F8. Програма в цілому готова до роботи, але деякі деталі треба підправити.

На малюнку показані оптимальні налаштування. Знято виділення з чекбокса «Запитувати підтвердження перед виходом» — жахливо дратує постійне питання про вихід, знято виділення з трея, виділений чекбокс «При запуску відкривати останній файл» і збільшена довжина історію відкритих файлів до 15. Ви можете використовувати свої налаштування, якщо вважаєте їх більш зручними. Тепер можна працювати.

Давайте створимо замітку. Тиснемо кнопку «Створити вікі». Вікі — це самий верхній основний каталог, або, якщо сказати по-іншому, дерево нотаток однієї тематики. Для іншої тематики потрібно створити нову вікі. Після натискання іконки буде запропоновано ввести ім’я файлу і вибрати місце зберігання. Вводимо ім’я на будь-якій мові (краще російською — воно буде відображатися в програмі), а от місце доцільно вибрати в окремому каталозі на диску «D». Чому в окремому, а не в каталозі з програмою? Причина проста — папки з нотатками не будуть плутатися з системними папками програми. Забігаючи наперед, скажу, що видалити віки з програми ви не зможете — це не глюк, а один із принципів авторів програми. Для видалення вікі потрібно зайти в папку з даними і видалити її. Все інше — нотатки, вкладені файли видаляються з програми.

Вікі створена, її назва відповідає назві файлу (для прикладу «мої нотатки про роботу»), і автоматично створена перша замітка в вікі-форматі. Як вже говорилося, замітки можуть бути різних форматів, але міняти їх тип після створення не можна. Тому, якщо вам подобається інший формат HTML або текстовий, то цю замітку можна видалити і створити нову. Для цього виділяємо викидерево «мої нотатки про роботу», клацаємо правою кнопкою миші і в випадаючому меню вибираємо «Додати дочірню сторінку».

У віконці можна задати всі властивості нової нотатки — її ім’я, тип та категорію. Мітка — це аналог тегів на сайті. В нижній частині вікна знаходяться раніше створені мітки і, натиснувши на будь-який із них, ви привласнили її даній замітці. Перейшовши на інші вкладки можна поміняти значок і зовнішній вигляд майбутньої нотатки.

Після натискання ОК буде створена нова замітка. Всі вищеописані дії повторюються при створенні дерева (ієрархії) нотаток — виділяється замітка потрібного рівня, у меню вибирається потрібний варіант — додати вкладену замітку або того ж рівня (вікі того ж рівня створювати не можна — тільки нотатки). Змінювати ієрархію і вкладеність нотаток можна шляхом їх виділення та перетягування до батьківського об’єкта. Як бачимо, все просто.

Створені сторінки редагуються по-різному: для кожної є кілька режимів, перемикаються у вкладках нижній частині нотатки.

Сторінки формату вікі-нотацій мають три режими: «Вікі» (редагування нотатки), «Перегляд» (звичайне відображення) і HTML (html-код нотатки). Замітки в форматі HTML мають дві вкладки — HTML-коду (редагування) і перегляду, текстові замітки не мають перегляду: що пишемо, то й бачимо. Нові сторінки завжди створюються в режимі перегляду. При редагуванні працюють стандартні клавіші скасування операцій.

Вибір формату нотатки залежить від рівня ваших знань мов розмітки Вікі (pmWiki) або HTML — сила їх велика і оформити замітку можна як завгодно. Допомогу, без всяких сумнівів, надасть меню оформлення замітки у верхній частині програми, змінюється в залежності від формату нотатки.

Меню значно полегшить оформлення, але базові знання все-таки краще мати — в іншому випадку вам варто використовувати нотатки текстового формату з усіма його обмеженнями.

До кожної замітці можна прикріпити файли — для цього в нижній частині замітки є меню з відповідною назвою. Описувати його немає сенсу — в ньому кілька кнопок, що дозволяють додавати, видаляти і запускати прикріплені файли.

Додаткові можливості редагування, пошуку, перейменування і відображення можна знайти в меню «Пошук», «Дерево» і «Інструменти». Додавання заміток в закладки здійснюється як браузері — поєднанням клавіш Ctrl+D. Доступ до закладок здійснюється з однойменного меню.

На завершення кілька слів про розвиток програми — у найближчих планах обіцяється синхронізація даних і захист заміток паролем, що було б дуже непогано. Але і без них програма хороша. Комусь подобається зберігати нотатки на онлайн сервіси, що дають переваги у вигляді доступу з будь-якого комп’ютера. Але якщо ви прихильник зберігання записів і нотаток на комп’ютері, то, повірте, краще програми вам не знайти — вам варто лише спробувати OutWiker.

Допомогла стаття? Помогитие і ви розвинутися сайту, опублікуйте посилання!