Базові відомості про фрілансі. Що таке фріланс і хто такі фрілансери. Як стати фрілансером

287

Термін «фріланс» останнім часом на слуху — його чув практично кожен претендент роботи в мережі інтернет. Як і будь-яке заняття фріланс має свої особливості, переваги і недоліки. Матеріали цієї статті допоможуть початківцям вловити дух фріланса і отримати відповіді на багато питань, які якщо не ставлять за ними зараз, то неминуче виникнуть потім.

Отже, що ж таке фріланс? Фріланс означає вільну віддалену роботу без юридичного оформлення зобов’язань сторін — найману працю, якщо говорити простіше. Його головна відмінність від різних видів заробітку, описаних на нашому сайті — наявність роботодавця. При фріланс в інтернет спілкування з замовником у вигляді отримання завдання і прийняття роботи відбувається за допомогою електронної пошти, аськи або скайпу. При цьому роботодавець і виконавець можуть знаходитися в різних частинах міста, держави, а іноді і земної кулі.

Слово «фріланс» походить від англійського freelance вільний спис). Звичайно, вільних списоносців-найманців зараз вже немає, і фрілансерами називають людей, які вважають вільну форму організації трудового процесу та відносин привабливою, і займаються роботою в той час, коли їм зручно, роблячи ту роботу, яка їм подобається.

Фріланс, якщо говорити про інтернет, у наш час є ринок, центрами якого є інтернет-біржі, на яких роботодавці пропонують роботу, а фрілансери оцінюють пропозиції, зіставляючи їх бюджет з передбачуваним часом виконання роботи і своїми можливостями. У разі досягнення домовленості з роботодавцем про терміни і форми оплати завдання береться в роботу або відхиляється, якщо фрілансеру не подобається величина оплати, немає часу або просто не сподобався замовник. Свобода, одним словом…

Звичайно, це спрощений опис процесу — на кожному порталі freelance є свої особливості. У більшості випадків після публікації завдання починається тендер і вам потрібно переконати роботодавця, що ви зможете зробити роботу професійно, в потрібний термін, а іноді й дешевше — фрілансерів завжди більше, ніж роботи.

Йдемо далі. Люди яких професій можуть стати фрілансерами? Очевидно, ці професії пов’язані в першу чергу з інтернетом. Перерахуємо їх:

 • програмісти;
 • дизайнери (сайтів, інтерфейсів, поліграфічної продукції тощо);
 • копірайтери (журналісти, технічні письменники і т. д.) ;
 • спеціальності, пов’язані з сайтами:
  • просування (SEO послуги);
  • виготовлення, розробка та доопрацювання;
  • люди, що володіють комплексом навичок для адміністрування і наповнення сайтів;
 • перекладачі;
 • фахівці 3D-моделювання;
 • фахівці Flesh – технологій;
 • верстальники поліграфічної продукції;

Є нюанс, який притаманний багатьом описами фріланса для новачків: фрилансерская діяльність розглядається тільки в контексті інтернету. Звідси і такі, суто «комп’ютерні» переліки професій. Між тим, фрілансером може бути і фотограф, і репетитор, і електрик — всі професії не перерахуєш і більшість з них не пов’язані ані з комп’ютерами, ані з інтернетом. Але ніщо не заважає людям цих професій використовувати інтернет для залучення отримання замовлень. Деякі способи залучення розглядаються в статті «Як знайти роботу фрілансеру»

Тепер пора оцінити фріланс, об’єктивно розглянувши його достоїнства і недоліки.

Плюси фріланса

 • Повна свобода, що є духом фріланса. Всі інші пункти випливають з неї: планування власного робочого часу і часу відпочинку, самоорганізація і т. д.
 • Можливість займатися виконанням фріланс-робіт на основному робочому місці, якщо ви вирішили спробувати поєднану форму праці.
 • Всі зароблені гроші не потрібно ні з ким ділити.
 • Швидке зростання портфоліо, що важливо майже для всіх професій.

Мінуси фріланса

На жаль, мінуси у фріланса є, і досить серйозні. Перерахуємо їх:

 • Відсутність постійної зайнятості та пов’язані з цим фактором психологічні навантаження.
 • Часові витрати на оволодіння суміжними професійними навичками та іншими моментами, не пов’язаними з основною спеціальністю.
 • Обман — самий неприємний мінус не тільки фріланса, але всіх робіт в інтернеті в цілому. Завжди знайдеться роботодавець, який спробує не заплатити. Звичайно, ви зможете відписатися про нього і факт обману, його витурять з біржі, але вам легше не стане.
 • Одиночна робота не сприяє зростанню майстерності, на відміну від колективної роботи у фірмі.

Як стати фрілансером і що для цього потрібно

Технічно все просто: реєстрація на біржі фріланса або спеціалізованому сайті — і ви фрілансер. Але не кожен може бути фрілансером.
Велику роль має склад розуму, самоорганизованность і вміння досягати поставленої мети. Зрештою фрілансер — це передусім активна позиція. Погодьтеся, такі якості є не у кожного. У мене, наприклад, немає і, спробувавши деякий час бути фрілансером в чистому вигляді, я зрозумів, що це не моє заняття.

Як же бути, якщо хочеться спробувати, але немає впевненості? Ймовірно, непоганим варіантом буде поєднання фріланса і постійної роботи, принаймні у перший час. Звичайно, буде важкувато, але себе ви перевірите.

Крім усього іншого фрілансер повинен бути спеціалістом своєї справи. Адже кілька провалених завдань — і ви нічого не отримаєте: про виконану роботу на біржі залишають відгуки. Відповідно, ситуація може бути протилежною: добре виконані завдання підвищать рейтинг і до вас будуть звертатися знову і знову. Репутація і виконані роботи, звані портфоліо, відіграють велику роль у залученні потоку клієнтів. Пройшовши по посиланню, ви зможете ознайомитися з деякими роздумами про те, які якості повинні бути у фрілансера.

P. S.

«Під лежачий камінь вода не тече» — ця давня приказка відмінно відображає суть фріланса. І якщо ви вирішили спробувати себе на цьому поприщі, не забувайте про неї. Звичайно, будуть помилки і розчарування, напевно, буде і обман. Але рано чи пізно прийдуть вміння швидко оцінювати роботу і способи виходу з різних ситуацій, що з’явиться, якщо хочете, чуття. Іншого шляху немає; саме так стають асами інтернету і дійсно справжніми фрілансерами.
До речі, крім бірж фріланса не варто недооцінювати портали про роботу — на них можна викласти розумне резюме і підписатися на отримання поштою вакансій. Іноді зустрічаються цікаві пропозиції, нехтувати якими не варто.

Допомогла стаття? Помогитие і ви розвинутися сайту, опублікуйте посилання!